Değerli ziyaretçilerimiz;

Günden güne büyüyen sitemizde sizler için yeni bir uygulamaya adım atıyoruz. Bildiğiniz gibi konuştuğumuz dili iyi bilmenin yanı sıra yabancı dil bilmekte artık çok önemli. Özellikle evrensel olarak kabul edilen İngilizceyi bilmek ayrı bir öneme sahip. Meslek hayatımızda, yabancı ülkelere yaptığımız seyahatlerde, bir yabancı ile iletişim halinde ve daha birçok alanda İngilizceyi bilmek kaçınılmaz oldu. Günümüz şartlarında bu gerçekleri kabul edip İngilizce öğrenmeye çalışanlar çeşitli engellerle karşılaşabiliyorlar. Kimi kurs için istenen ücreti ödeyemiyor, kimi ödeyebildiği halde doğru düzgün öğretim göremiyor, yine kaynak sıkıntısı vd. durumlarla karşılaşabiliniyor. Haliyle hevesle başlanılan iş hüsranla sonuçlanıyor. ''asagidakilerdenhangisi.com'' sitesi olarak internet üzerinden yaptığımız araştırmalarda hem ücretsiz olup hem de tam anlamıyla İngilizceyi öğretebilen bir kaynağa rastlamadık. Muhakkak ya öğrenim ücretli oluyor ya da içerik belirli bir düzeyde bırakılıp tam olarak öğretilmiyor. İşte biz bu eksikliği gidermek adına sizlere yeni bir fırsat sunuyoruz. Sitemizde hem ücretsiz hem de İngilizceyi tam öğreten ‘’İngilizce Kursunu’’ başlatmış bulunuyoruz. Artık oturduğunuz yerden rahatlıkla İngilizceyi öğrenebileceksiniz. Allah izin verirse kurs bitiminde sağlam bir dil bilgisi öğrenmenin yanı sıra İngilizce kendini rahatlıkla ifade edebilen, akıcı konuşabilen bir birey olacaksınız. Şimdi sizlere kurs hakkında detaylı bilgi verelim:

Şu şöyle olacak, böyle olacak gibi gelecekle ilgili konuşmak hiç kimsenin haddine olmadığı gibi bizim de haddimize değil. Bunun için diyoruz ki: Allah izin verirse:

 • Kurs 01.01.2017 tarihinde başlayacaktır.
 • Kursumuz İngiliz İngilizcesini öğretmek amacıyla hazırlanmıştır. Bilindiği gibi Türkiye’de okullarda genellikle Amerikan İngilizcesi öğretilmektedir. Amerikan İngilizcesi temeli olan adaylar İngiliz İngilizcesini yadırgayabilmektedir. Şöyle ki İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Her ne kadar bu farklılık yazı dilinde çok az olsa da telaffuz bakımından önemli düzeyde farklılık bulunmaktadır. Bu farklılıklar oldukça fazla olduğu için biz burada iki tane örnek vermekle yetiniyoruz. Diğerlerini dersler işlenirken sizlere anlatacağız:

Amerikan İngilizcesinde ‘’a book, a box ‘’ gibi kelimelerin başında yer alan ‘’a’’ harfi genellikle ‘’e’’ şeklinde telaffuz edilir. Yani bu kelimeler ‘’e buk, e boks’’ şeklinde söylenir. Halbuki istisnalar dışında genellikle İngiliz İngilizcesinde ‘’a’’ harfi ‘’ı’’ şeklinde telaffuz edilir. Yalnız bu ‘’ı’’ nın telaffuzu Türçedekinden farklıdır. Bu harf söylenirken ağız biraz daha fazla açılır. Bu konu hakkında derslerde daha detaylı bilgi verilecektir.

Yine genellikle İngilizler sözcük sonunda yer alan ‘’r’’ harfini söylemezler. Amerikalılar ise hafif vurgulu ve peltek bir şekilde telaffuz ederler. Örneğin; ‘’car’’ sözcüğünü İngilizler ‘’a’’ harfini biraz uzatarak ‘’ka:’’ şeklinde söylerken, Amerikalılar ‘’kar’’ şeklinde telaffuz ederler.

 • Kur süresince 180 ders işlenecek ve dersler sisteme birer gün arayla yüklenecektir.
 • Derslerin sonunda işlenen dersle ilgili ‘’alıştırma soruları’’ verilecektir. Bu soruların cevapları bir sonraki dersin sonunda paylaşılacaktır.
 • Derslerde ‘’metin okuyabilecek dil bilgisi öğretildikten sonra’’ bazı derslerin sonunda sizlere okuma metinleri verilecektir. Bu metinlerde günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan cümle kalıplarına yer verilecektir.
 • Her 10 dersin sonunda İngilizcede sıklıkla kullanılan deyişler öğretilecektir.
 • 45. dersten itibaren her üç ders sonunda İngilizcede sıklıkla kullanılan ‘’deyimler’’ ikişerli olarak verilecektir. Deyimler dediğimiz bu yapılar İngilizcede oldukça önemlidir. İngilizce öğrenirken bu yapılara fazlasıyla ihtiyacınız olacak.
 • Her 20 dersin sonunda öğrenilen konuların iyice anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak amacıyla 40 sorudan oluşan genel bir tarama testi yapılacaktır. Sınav sonucunu sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmeniz amacıyla sınav yapıldıktan sonra başarı ölçeği yayınlanacaktır. Eğer sonuç ‘’başarılı’’ olarak değerlendirilirse kursa kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Şayet sonuç ‘’başarısız’’ olarak değerlendirilirse yeniden eski konuları dikkatlice tekrar etmeniz gerekecektir.
 • Dersler sağlam, güncel bilgiler ışığında, doğru ve güvenilir bir metotla hazırlanmıştır. Bu yüzden tereddütsüz bir biçimde derslere çalışabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki uyarılara da dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır:

 • Yabancı dil öğreniminde kelime öğrenimi oldukça önemlidir. Bunun için her derstte öğrendiğiniz kelimeyi bolca tekrar ediniz. Yine bu kelimeleri unutmamak için mutlaka bir yere not ediniz.
 • Yabancı dil öğrenen adayların sıklıkla yaptığı hatalardan biri de öğrendiği dilin sadece dil bilgisi bölümüne ağırlık vermesi ve fazlasıyla ezber yapmasıdır. Halbuki bir dilin gramerini bilmek kadar o dili konuşmakta önemlidir. O halde öğrendiğiniz bilgileri günlük hayatınıza uygulayabilmelisiniz. Örneğin: Saatleri İngilizce ifade etmeyi öğrendiğinizde günlük hayatınızda saatleri bazen Türkçe yerine İngilizce söyleyebilirsiniz.
 • Öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için her dersi mutlaka çokça tekrar ediniz ve ikinci maddede belirttiğimiz gibi günlük hayatınıza mutlaka uygulayınız. Öğrenmeyi kalıcı hale getirmenin diğer yolları ise yabancı film izlemek, yabancı gazete ile dergi okumak, yabancı televizyon kanalı izlemek vd. uygulamalar örnek gösterilebilir. (Yalnız bu kaynakların maddi ve manevi açıdan sizler için zararlı olmamasını tavsiye ederiz.)
 • Yabancı dil öğrenmek sabır işidir. Hemen öğrenmeliyim diye dersleri anlamadan hızlı hızlı geçmeyin. Biz bu süreçte sizin yanınızda olacağız. Birlik olup zorlukların üstesinden beraber geleceğiz. Tıpkı Özdemir Asaf’ın dediği gibi:

 

Bir kelimenin yanına bir kelime gelince,

Bir sesin yanına bir ses gelince,

Bir insanın yanına bir insan gelince,

Büyürler, büyürler, büyürler… Ölümden önce.

 

İngilizceyi öğreneceğiniz bu sürecin, sizler için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.